VÝSTRAHA!
Tato webová stránka obsahuje videa s vybranými chemickými pokusy a návody pro jejich praktické provedení.
Pokusy, které jsou označeny stupněm rizika 3 (zvýšené), 4 (významné) a 5 (vysoké), smí provádět pouze osoby starší 18 let s potřebnou kvalifikací (tj. aprobovaní učitelé chemie nebo osoby s odbornou způsobilostí podle § 44b zákona č. 258/2000 Sb.).
Podmínkou pro bezpečné provedení jednotlivých pokusů je dodržení všech požadavků uvedených v příslušných metodických listech.
Na základě výše uvedeného upozornění autorský tým prohlašuje, že svoji odpovědnost za jakékoliv škody vzniklé při realizaci zde uvedených pokusů, nebo vzniklé neodbornou manipulací s použitými chemickými látkami a směsmi, vylučuje a upozorňuje na to, že případně vzniklá povinnost k náhradě újmy vůči jiným osobám může být vyloučena nebo omezena.
V případě technických problémů využijte kontakt níže
david.jirsa@fbmi.cvut.cz
- kovová miska s pískem
- tyčkový zapalovač
- laboratorní lžička
- třecí miska s tloučkem
Do písku v kovové misce vytvoříme jamku a její dno pokryjeme tenkou vrstvou rozetřeného podpalovače. Na podpalovač nasypeme hromádku dobře promíchané směsi krystalového cukru a hydrogenuhličitanu sodného v poměru 9:1 (popř. 9:2). Směs zapálíme.
Hořící cukr karamelizuje a uhelnatí. Hydrogenuhličitan sodný se teplem rozkládá a vznikající plynný oxid uhličitý způsobuje nabývání objemu reakční směsi a produktů, zejména uhlíku.
Po zapálení směsi pozorujeme vznik prodlužujícího se černého válce v podobě hada.
Pevný podpalovač nazývaný také pevný líh je chemická látka urotropin (hexamethylentetraamin). Získává se reakcí formaldehydu (methanalu) s roztokem amoniaku. Místo podpalovače lze použít malé množství ethanolu, při pokusu je však nutné dbát zvýšené opatrnosti (zejména po zapálení směsi již nepřidávat další ethanol!!!).
Dodržovat na pracovním místě čistotu a pořádek. Při přípravě hořlavé směsi je nutno důsledně dbát na to, aby směs nebyla znečištěna jiným materiálem (zejména organickými látkami, listím, jinými hořlavinami apod.). Použít pouze nezbytně nutné množství výchozích látek a dodržet jejich poměr ve vytvořené směsi.
Pracovat výlučně v digestoři nebo za zástěnou - zamezit vzniku průvanu. Před zahájením práce je nezbytné zajistit vhodné hasební prostředky (práškový hasicí přístroj).
S vytvořenou směsí je nutné manipulovat se zvýšenou opatrností a umísťovat ji vždy mimo dosah možných zdrojů zapálení. Zapalování misky provádět výlučně tyčovým zapalovačem.
Toto provedení Faraonových hadů je bezpečnější variantou pokusu, nežli ta s kapalným lihem (ethanolem). Ethanol je totiž těkavá a vysoce hořlavá látka, která během tohoto pokusu snadno vytváří výbušnou směs se vzduchem. V minulosti již došlo při tomto pokusu k mnoha těžkým úrazům! S ohledem na nebezpečnost tohoto pokusu a riziko vzniku požáru se nedoporučuje tento pokus provádět ve školním prostředí ani při zájmových činnostech. Pokus smí provádět pouze kvalifikovaná osoba. Je nutné dodržet ochranu přihlížejících osob - zástěnou nebo dostatečnou vzdáleností (min. 2 metry). Po celou dobu laboratorní práce je zakázáno vzdalovat se z pracovního místa nebo se věnovat jiné činnosti, která by mohla odvádět pozornost. Je zakázáno provádět tento pokus alternativním způsobem nebo za použití jiného pomůckového vybavení, než jak je uvedeno v tomto metodickém listě.