VÝSTRAHA!
Tato webová stránka obsahuje videa s vybranými chemickými pokusy a návody pro jejich praktické provedení.
Pokusy, které jsou označeny stupněm rizika 3 (zvýšené), 4 (významné) a 5 (vysoké), smí provádět pouze osoby starší 18 let s potřebnou kvalifikací (tj. aprobovaní učitelé chemie nebo osoby s odbornou způsobilostí podle § 44b zákona č. 258/2000 Sb.).
Podmínkou pro bezpečné provedení jednotlivých pokusů je dodržení všech požadavků uvedených v příslušných metodických listech.
Na základě výše uvedeného upozornění autorský tým prohlašuje, že svoji odpovědnost za jakékoliv škody vzniklé při realizaci zde uvedených pokusů, nebo vzniklé neodbornou manipulací s použitými chemickými látkami a směsmi, vylučuje a upozorňuje na to, že případně vzniklá povinnost k náhradě újmy vůči jiným osobám může být vyloučena nebo omezena.
V případě technických problémů využijte kontakt níže
david.jirsa@fbmi.cvut.cz
- aparatura pro přípravu vodíku a jeho jímání nad vodou (pokus „Příprava a důkaz vodíku“)
- plechovka s víčkem, která má ve středu dna otvor zalitý voskem
- špejle
- svíčka
- zapalovač
Sestavíme aparaturu pro přípravu vodíku a jeho jímání nad vodou z pokusu „Příprava a důkaz vodíku“. Do plechovky, která má ve dně otvor zalitý voskem, najímáme vodík, ještě pod vodou ji přiklopíme víkem a postavíme dnem nahoru na pracovní desku v digestoři. Ve vzdálenosti na dosah ruky od plechovky postavíme svíčku a zapálíme ji. Víko z plechovky uvolníme a plechovku na něj šikmo položíme. Špejlí odstraníme z otvoru u dna plechovky vosk a uzavřeme ji ukazováčkem jedné ruky. Druhou rukou zapálíme od hořící svíčky špejli. Ukazováček od otvoru oddálíme a přiblížíme k němu plamen hořící špejle. Po chvíli dochází k výbuchu a plechovka odlétá stranou.
Po odkrytí otvoru ve dnu plechovky vodík, který má menší hustotu než vzduch, z nádoby uniká a na vzduchu hoří bezbarvým plamenem. Odspoda se do plechovky nasává vzduch, a jakmile se v ní vytvoří výbušná směs, plamen u dna směs zapálí a dojde k výbuchu, při kterém se vodík slučuje s kyslíkem a vzniká voda. Silně exotermickou redoxní reakci slučování vodíku s kyslíkem vyjadřuje chemická rovnice:
2 H2 + O2 → 2 H2O
Po zapálení vodíku se vytvoří výbušná směs a dojde k výbuchu, který uvede plechovku do pohybu směrem vzhůru.
Vodík může se vzduchem vytvářet výbušnou směs v rozmezí 19 – 59 % objemu vodíku ve vzduchu.
Dodržovat na pracovním místě čistotu a pořádek. Pracovat výlučně v digestoři, protože výbuch je nekontrolovatelný děj, který může mít značnou razanci. Současně také hrozí, že odlétnuvší plechovka někoho z přihlížejících zasáhne do obličeje nebo hlavy. Zajistit řádné větrání laboratoře.
Zapalování vodíku provádět výlučně tyčovým zapalovačem nebo pomocí dlouhé špejle.
Roztok kyseliny chlorovodíkové z dělicí nálevky uchováme v řádně označené nádobě pro další použití. Nezreagované zbytky zinku z odsávací zkumavky uložíme do uzavřené suché odpadní nádoby s příslušným bezpečnostním označením a necháme zlikvidovat specializovanou firmou.
Při tomto pokusu dochází k vývoji vodíku, který je samozápalný a vysoce hořlavý. Je nutné pracovat velmi obezřetně, protože plamen hořícího vodíku není vizuálně detekovatelný!
Po celou dobu laboratorní práce je zakázáno vzdalovat se z pracovního místa nebo se věnovat jiné činnosti, která by mohla odvádět pozornost. Vyvarovat se kontaktu plamene hořícího vodíku s kůží. Pro hašení hořícího vodíku nepoužívat vodu. Je zakázáno provádět tento pokus alternativním způsobem nebo za použití jiného pomůckového vybavení, než jak je uvedeno v tomto metodickém listě.