VÝSTRAHA!
Tato webová stránka obsahuje videa s vybranými chemickými pokusy a návody pro jejich praktické provedení.
Pokusy, které jsou označeny stupněm rizika 3 (zvýšené), 4 (významné) a 5 (vysoké), smí provádět pouze osoby starší 18 let s potřebnou kvalifikací (tj. aprobovaní učitelé chemie nebo osoby s odbornou způsobilostí podle § 44b zákona č. 258/2000 Sb.).
Podmínkou pro bezpečné provedení jednotlivých pokusů je dodržení všech požadavků uvedených v příslušných metodických listech.
Na základě výše uvedeného upozornění autorský tým prohlašuje, že svoji odpovědnost za jakékoliv škody vzniklé při realizaci zde uvedených pokusů, nebo vzniklé neodbornou manipulací s použitými chemickými látkami a směsmi, vylučuje a upozorňuje na to, že případně vzniklá povinnost k náhradě újmy vůči jiným osobám může být vyloučena nebo omezena.
V případě technických problémů využijte kontakt níže
david.jirsa@fbmi.cvut.cz
Na železné spalovací lžičce zahřejeme síru a necháme ji vzplanout. Poté ji vložíme do skleněné baňky s kyslíkem a vodou s několika kapkami lakmusu. Hořící síra po vložení do baňky s kyslíkem hoří intenzivněji za vzniku oxidu siřičitého, který reaguje s vodou za vzniku kyseliny siřičité (to dokazuje změna zabarvení lakmusu).
Síra reaguje s kyslíkem za vzniku oxidu siřičitého:
S + O2 → SO2
Ten reaguje s vodou za vzniku kyseliny siřičité:
SO2 + H2O → H2SO3
Lakmus svým červeným zbarvením indikuje kyselé prostředí.
Zahřívaná síra se nejprve taví a poté vzplane namodralým plamenem. Po vložení do baňky s kyslíkem dojde k zintenzivnění hoření a reakci produktu hoření s vodou, identifikovaném zčervenáním lakmusu v reakční směsi.
Oxid siřičitý je bezbarvý, štiplavě páchnoucí, jedovatý plyn, s vyšší hustotou než vzduch. Má dezinfekční a bělicí účinky.
Dodržovat na pracovním místě čistotu a pořádek. Použít pouze nezbytně nutné množství síry.
Přívodní hadice k hořákům musí být neporušené a musí být z jednoho kusu maximální délky 1,5 m.
Vzniklou kyselinu siřičitou, dostatečně zředěnou vodou, můžeme vylít do výlevky.
Při práci s plynovým kahanem dbát zvýšené opatrnosti – riziko popálení. Postup zapalování plynového kahanu: • Uzavřít přívod vzduchu do kahanu. • Uzavřít šroub přívodu plynu na kahanu. • Otevřít přívod plynu na pracovní místo. • Otevřít šroub přívodu plynu na kahanu. • Chvíli vyčkat, až plyn vytlačí vzduch z hadice kahanu. • Zapálený konec tyčkového zapalovače přiložit z boku k ústí kahanu. • Pomocí přívodu vzduchu seřídit požadovanou velikost a intenzitu plamene. Postup zhasnutí plamene: • Uzavřít přívod vzduchu na kahanu. • Uzavřít šroub přívodu plynu na kahanu. • Uzavřít přívod plynu na pracovní místo.
Zapálený hořák kahanu nenechávat hořet bez dozoru. Prošlehne-li plamen dovnitř hořáku nebo dojde-li k pohlcení plamene, je třeba okamžitě uzavřít přívod plynu a hořák seřídit. Je zakázáno provádět tento pokus alternativním způsobem nebo za použití jiného pomůckového vybavení, než jak je uvedeno v tomto metodickém listě.