VÝSTRAHA!
Tato webová stránka obsahuje videa s vybranými chemickými pokusy a návody pro jejich praktické provedení.
Pokusy, které jsou označeny stupněm rizika 3 (zvýšené), 4 (významné) a 5 (vysoké), smí provádět pouze osoby starší 18 let s potřebnou kvalifikací (tj. aprobovaní učitelé chemie nebo osoby s odbornou způsobilostí podle § 44b zákona č. 258/2000 Sb.).
Podmínkou pro bezpečné provedení jednotlivých pokusů je dodržení všech požadavků uvedených v příslušných metodických listech.
Na základě výše uvedeného upozornění autorský tým prohlašuje, že svoji odpovědnost za jakékoliv škody vzniklé při realizaci zde uvedených pokusů, nebo vzniklé neodbornou manipulací s použitými chemickými látkami a směsmi, vylučuje a upozorňuje na to, že případně vzniklá povinnost k náhradě újmy vůči jiným osobám může být vyloučena nebo omezena.
V případě technických problémů využijte kontakt níže
david.jirsa@fbmi.cvut.cz
Sestavíme aparaturu a volné vývody dvou promývacích baněk hadičkami připojíme na konce rovné části trubičky T tak, aby volný konec trubičky směřoval nahoru. Na vývody baněk od zaváděcích trubiček připojíme pryžové dmýchací balonky. Jednu baňku naplníme asi do 1/5 koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou a druhou stejným objemem koncentrovaného roztoku amoniaku. Při pokusu uchopíme každý balonek jednou rukou a zároveň dmýchneme do obou baněk vzduch. V baňkách se proudem vzduchu z roztoku uvolňuje plynný chlorovodík a plynný amoniak. Na volném horním konci trubičky plynu spolu reagují za vzniku bílého dýmu.
Chlorid amonný ve formě bílého dýmu vzniká reakcí plynného chlorovodíku a plynného amoniaku:
NH3 + HCl → NH4Cl
Při synchronizovaném vhánění vzduchu do obou kapalin v promývačkách uniká z trubičky “tepající” proud bílého dýmu.
Chlorid amonný (triviálně se označuje jako salmiak) je bílá krystalická látka. Rozpouští se ve vodě za vzniku slabě kyselého roztoku. V přírodě se vyskytuje jako nerost salmiak, který vzniká např. v hořících uhelných slojích nebo sopkách kondenzací plynů vznikajících při hoření. Využívá se i v potravinářství jako regulátor kyselosti, v dýmovnicích, k úpravě povrchu při pájení aj.
Lahve obsahující žíravé látky se musí přemísťovat uzavřené. Při odlévání nebo přelévání používaných látek musí být nádoby umístěny tak, aby nedošlo k jejich převrhnutí nebo rozbití. Veškeré pracovní operace se musí provádět za použití ochranných pracovních prostředků pro ochranu očí, obličeje a rukou. Rozlitou kyselinu je nutné ihned spláchnout vodou, popřípadě neutralizovat práškovou sodou a opět spláchnout vodou. Rozlitý roztok amoniaku ihned spláchnout vodou. Zajistit řádné větrání laboratoře.
Dodržovat na pracovním místě čistotu a pořádek. Použitou aparaturu je nutné sestavit pouze z kompatibilních částí. Při sestavování aparatur, zejména nasouvání hadiček na skleněné trubičky, nebo při zasouvání skleněných trubiček do pryžových zátek je nutné pracovat zvlášť opatrně – hrozí prasknutí a pořezání. Skleněné trubičky nutno uchopovat přes hadřík a spoje nejprve lehce natřít tukem. Před zahájením chemického pokusu zkontrolovat sestavenou aparaturu. Zvláštní pozornost je nutné věnovat prasklinám a rýhám ve skle.
Použité látky (koncentrované vodné roztoky HCl a NH3) je možné uchovat pro další využití v řádně označených nádobách. Vzniklý chlorid amonný necháme v digestoři usadit a poté digestoř uklidíme.
Po celou dobu laboratorní práce je zakázáno vzdalovat se z pracovního místa nebo se věnovat jiné činnosti, která by mohla odvádět pozornost. Nepoužívat poškozené laboratorní sklo nebo nekompatibilní části. Zabránit kontaktu s použitými látkami, nevdechovat výpary. Zamezit kontaktu kyseliny chlorovodíkové se zinkem, mědí a mosazí – vzniká vodík, který je výbušný. Zamezit kontaktu kyseliny chlorovodíkové s louhy – může nastat prudká reakce. Zabránit kontaktu kyseliny chlorovodíkové s vodou – voda se nesmí dostat do kyseliny (prudká reakce). Je zakázáno provádět tento pokus alternativním způsobem nebo za použití jiného pomůckového vybavení, než jak je uvedeno v tomto metodickém listě.