VÝSTRAHA!
Tato webová stránka obsahuje videa s vybranými chemickými pokusy a návody pro jejich praktické provedení.
Pokusy, které jsou označeny stupněm rizika 3 (zvýšené), 4 (významné) a 5 (vysoké), smí provádět pouze osoby starší 18 let s potřebnou kvalifikací (tj. aprobovaní učitelé chemie nebo osoby s odbornou způsobilostí podle § 44b zákona č. 258/2000 Sb.).
Podmínkou pro bezpečné provedení jednotlivých pokusů je dodržení všech požadavků uvedených v příslušných metodických listech.
Na základě výše uvedeného upozornění autorský tým prohlašuje, že svoji odpovědnost za jakékoliv škody vzniklé při realizaci zde uvedených pokusů, nebo vzniklé neodbornou manipulací s použitými chemickými látkami a směsmi, vylučuje a upozorňuje na to, že případně vzniklá povinnost k náhradě újmy vůči jiným osobám může být vyloučena nebo omezena.
V případě technických problémů využijte kontakt níže
david.jirsa@fbmi.cvut.cz
- velká Petriho miska
- list černého papíru (pozadí)
- laboratorní lžička
Do Petriho misky položené na černém papíru nalijeme tenkou vrstvu roztoku naftalenu v organickém rozpouštědle. Pozorujeme vznik bílých krystalů. Pokus opakujeme ještě jednou, s tím rozdílem, že k okraji misky vložíme krystaly naftalenu. Pozorujeme, že v okolí vložených krystalů dochází ke krystalizaci rychleji.
Volnou krystalizaci naftalenu umožní pozvolné odpařování rozpouštědla. Po vložení krystalů do roztoku se v jejich okolí zvýší koncentrace naftalenu (krystalizační centrum) a krystalizace probíhá rychleji.
Naftalen se v minulosti hojně využíval jako dezinfekční činidlo a jako insekticid k domácímu hubení molů šatních. V současnosti je jeho volný prodej zakázán kvůli jeho klasifikaci jako možný karcinogen. Volnou krystalizací z roztoků můžeme získat krystaly i jiných látek, např. chloridu sodného nebo modré skalice.
Dodržovat na pracovním místě čistotu a pořádek. Použít pouze nezbytně nutné množství jednotlivých látek. Zabránit kontaktu s použitými látkami, nevdechovat výpary! Zabránit úniku do životního prostředí. Zajistit řádné větrání laboratoře.
Pracovat výlučně v digestoři – během odpařování organického rozpouštědla mít stažené sklo.
Rozpouštědlo necháme v digestoři plně odpařit, vzniklé krystaly naftalenu uložíme do uzavřených odpadních nádob s příslušným bezpečnostním označením k dalšímu využití nebo necháme zlikvidovat specializovanou firmou.
Při práci s hořlavými kapalinami používejte pouze nezbytně nutné množství látky. Při rozlití hořlavých kapalin je třeba ihned zhasnout plynové spotřebiče, vypnout elektrický proud a zajistit vhodné větrání. Při rozlití hořlavých kapalin je pro asanaci nutné použít vhodné sorpční materiály podle druhu látky – je zakázáno je stírat hadry z umělých vláken nebo plastovými stěrkami (nebezpečí vzniku statické elektřiny).
Po celou dobu laboratorní práce je zakázáno vzdalovat se z pracovního místa nebo se věnovat jiné činnosti, která by mohla odvádět pozornost. Zamezit kontaktu použitých látek s kůží a očima, nevdechovat jejich výpary. Při práci s hořlavými látkami je nutno zamezit tvorbě výbušných směsí a vyloučit možnost iniciace par. Je zakázáno provádět tento pokus alternativním způsobem nebo za použití jiného pomůckového vybavení, než jak je uvedeno v tomto metodickém listě.