VÝSTRAHA!
Tato webová stránka obsahuje videa s vybranými chemickými pokusy a návody pro jejich praktické provedení.
Pokusy, které jsou označeny stupněm rizika 3 (zvýšené), 4 (významné) a 5 (vysoké), smí provádět pouze osoby starší 18 let s potřebnou kvalifikací (tj. aprobovaní učitelé chemie nebo osoby s odbornou způsobilostí podle § 44b zákona č. 258/2000 Sb.).
Podmínkou pro bezpečné provedení jednotlivých pokusů je dodržení všech požadavků uvedených v příslušných metodických listech.
Na základě výše uvedeného upozornění autorský tým prohlašuje, že svoji odpovědnost za jakékoliv škody vzniklé při realizaci zde uvedených pokusů, nebo vzniklé neodbornou manipulací s použitými chemickými látkami a směsmi, vylučuje a upozorňuje na to, že případně vzniklá povinnost k náhradě újmy vůči jiným osobám může být vyloučena nebo omezena.
V případě technických problémů využijte kontakt níže
david.jirsa@fbmi.cvut.cz
- U-trubice s bočními vývody,
- laboratorní stojan s držákem,
- 2 uhlíkové elektrody v zátce, která umožňuje jejich upevnění v U-trubici
- 2 vodiče se svorkami k připojení elektrod
- zdroj stejnosměrného proudu o napětí 12 V
U-trubici upevníme držákem na laboratorní stojan a asi do 2/3 ji naplníme připraveným roztokem jodidu zinečnatého. Do ramen trubice vložíme elektrody se zátkami a upevníme je. K elektrodám připojíme zdroj stejnosměrného elektrického proudu o napětí 12 V. Po 3 – 5 minutách zdroj odpojíme, kladnou elektrodu vyjmeme a do roztoku na její místo nalijeme roztok škrobu.
Při elektrolýze roztoku jodidu zinečnatého vzniká zinek a jod:
ZnI2 → Zn + I2
Na katodě (-) dochází k redukci zinečnatých kationtů na zinek a na anodě (+) dochází k oxidaci jodidových aniontů na jod:
Zn2+ + 2 e- → Zn
2 I- – 2 e- → I2
V prostoru kladné elektrody při elektrolýze vzniká hnědý roztok jodu, který zbarvuje škrob modře. Na záporné elektrodě se vylučuje vrstvička kovového zinku.
Elektrolýza roztoků nebo tavenin solí se průmyslově využívá k výrobě kovů.
Dodržovat na pracovním místě čistotu a pořádek. Zajistit řádné větrání laboratoře.
Použitou aparaturu je nutné sestavit pouze z kompatibilních částí. Při sestavování aparatury, zejména nasouvání zátek do konců skleněné U-trubice, je nutné pracovat opatrně, aby nedošlo k prasknutí a pořezání. Dbát na dodržení zásad bezpečné práce s elektrickým zařízením, zejména používat pouze bezzávadný adaptér a vodiče, vyvarovat se kontaktu elektrického zařízení s vodou, neuchopovat elektrické zařízení mokrýma rukama apod.
Obsah U-trubice uložíme do uzavřené odpadní nádoby s příslušným bezpečnostním označením a necháme zlikvidovat specializovanou firmou.
Po celou dobu laboratorní práce je zakázáno vzdalovat se z pracovního místa nebo se věnovat jiné činnosti, která by mohla odvádět pozornost. Nepoužívat poškozené laboratorní sklo nebo nekompatibilní části. Je zakázáno provádět tento pokus alternativním způsobem nebo za použití jiného pomůckového vybavení, než jak je uvedeno v tomto metodickém listě.