VÝSTRAHA!
Tato webová stránka obsahuje videa s vybranými chemickými pokusy a návody pro jejich praktické provedení.
Pokusy, které jsou označeny stupněm rizika 3 (zvýšené), 4 (významné) a 5 (vysoké), smí provádět pouze osoby starší 18 let s potřebnou kvalifikací (tj. aprobovaní učitelé chemie nebo osoby s odbornou způsobilostí podle § 44b zákona č. 258/2000 Sb.).
Podmínkou pro bezpečné provedení jednotlivých pokusů je dodržení všech požadavků uvedených v příslušných metodických listech.
Na základě výše uvedeného upozornění autorský tým prohlašuje, že svoji odpovědnost za jakékoliv škody vzniklé při realizaci zde uvedených pokusů, nebo vzniklé neodbornou manipulací s použitými chemickými látkami a směsmi, vylučuje a upozorňuje na to, že případně vzniklá povinnost k náhradě újmy vůči jiným osobám může být vyloučena nebo omezena.
V případě technických problémů využijte kontakt níže
david.jirsa@fbmi.cvut.cz
- U-trubice s bočními vývody,
- laboratorní stojan s držákem,
- 2 uhlíkové elektrody v zátce, která umožňuje jejich upevnění v U-trubici
- 2 vodiče se svorkami k připojení elektrod
- zdroj stejnosměrného proudu o napětí 12 V
Do držáku na laboratorním stojanu upevníme U-trubici a naplníme ji asi do 2/3 roztokem chloridu měďnatého. Do ramen U-trubice zasuneme elektrody a zátkami je upevníme. K elektrodám připojíme zdroj elektrického napětí 12 V. Po 5 až 10 minutách zdroj elektrického napětí odpojíme. Nad prostorem, kde je umístěna kladná elektroda, přidržíme vlhký jodidoškrobový papírek. Zápornou elektrodu z trubice vyjmeme a pozorujeme její povrch.
Při elektrolýze vodného roztoku chloridu měďnatého vzniká měď a chlor:
CuCl2 → Cu + Cl2
Na záporné elektrodě se měďnaté kationty redukují na měď a na kladné elektrodě se chloridové anionty oxidují na chlor:
Cu2+ + 2 e- → Cu
2 Cl- – 2 e- → Cl2
Na kladné elektrodě se vylučuje plynný chlor, který reaguje s jodidem na indikátorovém papírku, vzniká jod, vznik jodu dokazuje zmodrání škrobu. Na záporné elektrodě se vylučuje měď.
Elektrolýza roztoků nebo tavenin solí se průmyslově využívá k výrobě kovů.
Dodržovat na pracovním místě čistotu a pořádek. Při tomto pokusu vzniká v malém množství vysoce toxický chlor. Doporučujeme pracovat v digestoři. Je nezbytné zajistit řádné větrání laboratoře.
Použitou aparaturu je nutné sestavit pouze z kompatibilních částí. Při sestavování aparatury, zejména nasouvání zátek do konců skleněné U-trubice, je nutné pracovat opatrně, aby nedošlo k prasknutí a pořezání Dbát na dodržení zásad bezpečné práce s elektrickým zařízením, zejména používat pouze bezzávadný adaptér a vodiče, vyvarovat se kontaktu elektrického zařízení s vodou, neuchopovat elektrické zařízení mokrýma rukama apod.
Obsah U-trubice uložíme do uzavřené odpadní nádoby s příslušným bezpečnostním označením a necháme zlikvidovat specializovanou firmou.
Po celou dobu laboratorní práce je zakázáno vzdalovat se z pracovního místa nebo se věnovat jiné činnosti, která by mohla odvádět pozornost. Nepoužívat poškozené laboratorní sklo nebo nekompatibilní části. Zabránit kontaktu s plynným chlorem, zejména jej nevdechovat. Je zakázáno provádět tento pokus alternativním způsobem nebo za použití jiného pomůckového vybavení, než jak je uvedeno v tomto metodickém listě.