VÝSTRAHA!
Tato webová stránka obsahuje videa s vybranými chemickými pokusy a návody pro jejich praktické provedení.
Pokusy, které jsou označeny stupněm rizika 3 (zvýšené), 4 (významné) a 5 (vysoké), smí provádět pouze osoby starší 18 let s potřebnou kvalifikací (tj. aprobovaní učitelé chemie nebo osoby s odbornou způsobilostí podle § 44b zákona č. 258/2000 Sb.).
Podmínkou pro bezpečné provedení jednotlivých pokusů je dodržení všech požadavků uvedených v příslušných metodických listech.
Na základě výše uvedeného upozornění autorský tým prohlašuje, že svoji odpovědnost za jakékoliv škody vzniklé při realizaci zde uvedených pokusů, nebo vzniklé neodbornou manipulací s použitými chemickými látkami a směsmi, vylučuje a upozorňuje na to, že případně vzniklá povinnost k náhradě újmy vůči jiným osobám může být vyloučena nebo omezena.
V případě technických problémů využijte kontakt níže
david.jirsa@fbmi.cvut.cz
- 6 zkumavek
- stojánek na zkumavky
- kapátko
Do zkumavek ve stojánku připravíme roztoky síranu měďnatého, dusičnanu kademnatého, dusičnanu bismutitého, dusičnanu antimonitého, dusičnanu olovnatého, chloridu železnatého nebo železitého (asi 4 cm vysoký sloupec roztoku). K roztokům v jednotlivých zkumavkách přikapáváme roztok sulfidu sodného.
Reakcí roztoku sulfidu sodného s roztoky solí vznikají příslušné sulfidy. Tyto srážecí reakce vyjadřují iontové chemické rovnice:
Pb2+ + S2- → PbS
Cu2+ + S2- → CuS
Cd2+ + S2- → CdS
2 Sb3+ + 3 S2- → Sb2S3
2 Bi3+ + 3 S2- → Bi2S3
Fe2+ + S2- → FeS2
2 Fe3+ + 3 S2- → Fe2S3
S roztoky olovnaté, měďnaté a železnaté (popř. železité) soli vzniká černá sraženina příslušného sulfidu, s roztokem kademnaté soli žlutá sraženina, s roztokem bismutité soli vzniká tmavěhnědá sraženina a s roztokem antimonité soli vzniká oranžovožlutá sraženina.
Srážení sulfidů roztokem sulfidu sodného se využívalo v kvalitativní analytické chemii k důkazům kationtů kovů. .
Dodržovat na pracovním místě čistotu a pořádek. Při přípravě roztoku sulfidu sodného nutno použít pouze nezbytně nutné množství látky a pracovat tak, aby nedošlo ke kontaktu s kůží nebo očima.
Jedná se o jednoduchý pokus bez nutnosti dalších pokynů pro použití pomůckového vybavení.
Směsi ze zkumavek uložíme do uzavřených odpadních nádob s příslušným bezpečnostním označením a necháme zlikvidovat specializovanou firmou.
Při tomto pokusu se nepoužívají hořlaviny ani technické plyny.
Po celou dobu laboratorní práce je zakázáno vzdalovat se z pracovního místa nebo se věnovat jiné činnosti, která by mohla odvádět pozornost. Zamezit kontaktu sulfidu sodného s kůží a očima a jeho průnik do životního prostředí (nesmí se dostat do kanalizace). Je zakázáno provádět tento pokus alternativním způsobem nebo za použití jiného pomůckového vybavení, než jak je uvedeno v tomto metodickém listě.