VÝSTRAHA!
Tato webová stránka obsahuje videa s vybranými chemickými pokusy a návody pro jejich praktické provedení.
Pokusy, které jsou označeny stupněm rizika 3 (zvýšené), 4 (významné) a 5 (vysoké), smí provádět pouze osoby starší 18 let s potřebnou kvalifikací (tj. aprobovaní učitelé chemie nebo osoby s odbornou způsobilostí podle § 44b zákona č. 258/2000 Sb.).
Podmínkou pro bezpečné provedení jednotlivých pokusů je dodržení všech požadavků uvedených v příslušných metodických listech.
Na základě výše uvedeného upozornění autorský tým prohlašuje, že svoji odpovědnost za jakékoliv škody vzniklé při realizaci zde uvedených pokusů, nebo vzniklé neodbornou manipulací s použitými chemickými látkami a směsmi, vylučuje a upozorňuje na to, že případně vzniklá povinnost k náhradě újmy vůči jiným osobám může být vyloučena nebo omezena.
V případě technických problémů využijte kontakt níže
david.jirsa@fbmi.cvut.cz
- kahan
- zapalovač
- skleněná trubička (30 až 40 cm dlouhá)
- chemické kleště
Zapálíme kahan. Do chemických kleští uchopíme kousek hliníkového plechu a jeho okraj vložíme do plamene kahanu. lntenzivně zahříváme, ale nepozorujeme žádnou změnu. Do skleněné trubičky o vnitřním průměru do 5 mm nabereme 3 až 4 cm vysoký sloupec práškového hliníku. Volným koncem trubičky vyfoukneme hliník do plamene kahanu. Vyfouknutí provádíme ideálně s využitím balónku. Hliník shoří oslňujícím plamenem.
Hliník ve formě plechu při zahřívání v plameni kahanu nehoří, protože má malý měrný povrch. Naopak měrný povrch malých prachových částic hliníku je mnohonásobně větší, což umožní při zahřátí jeho reakci se vzdušným kyslíkem.
Hliníkový plech v plameni nehoří, zatímco práškový hliník vzplane oslnivým plamenem.
Rychlost chemické reakce je závislá na velikosti povrchu pevných reaktantů.
Dodržovat na pracovním místě čistotu a pořádek. Použít pouze nezbytně nutné množství práškového hliníku. Hliník do trubičky nabírat mechanicky – v žádném případě nenatahovat ústy.
Přívodní hadice k hořákům musí být neporušené a musí být z jednoho kusu maximální délky 1,5 m.
Skleněnou trubičku se zbytky práškového hliníku uchováme v uzavřeném obalu s příslušným bezpečnostním označením a necháme zlikvidovat specializovanou firmou.
Aerosol tvořený částicemi hliníkového prachu je po iniciaci vysoce hořlavý (až explozivně). Postup zapalování plynového kahanu: • Uzavřít přívod vzduchu do kahanu. • Uzavřít šroub přívodu plynu na kahanu. • Otevřít přívod plynu na pracovní místo. • Otevřít šroub přívodu plynu na kahanu. • Chvíli vyčkat, až plyn vytlačí vzduch z hadice kahanu. • Zapálený konec tyčkového zapalovače přiložit z boku k ústí kahanu. • Pomocí přívodu vzduchu seřídit požadovanou velikost a intenzitu plamene. Postup zhasnutí plamene: • Uzavřít přívod vzduchu na kahanu. • Uzavřít šroub přívodu plynu na kahanu. • Uzavřít přívod plynu na pracovní místo.
Po celou dobu laboratorní práce je zakázáno vzdalovat se z pracovního místa nebo se věnovat jiné činnosti, která by mohla odvádět pozornost. Nepoužívat poškozenou skleněnou trubičku. Nenatahovat práškový hliník do trubičky ústy. Zapálený hořák kahanu nenechávat hořet bez dozoru. Prošlehne-li plamen dovnitř hořáku nebo dojde-li k pohlcení plamene, je třeba okamžitě uzavřít přívod plynu a hořák seřídit. Je zakázáno provádět tento pokus alternativním způsobem nebo za použití jiného pomůckového vybavení, než jak je uvedeno v tomto metodickém listě. S ohledem na nebezpečnost pokusu a riziko vzniku požáru se nedoporučuje tento pokus provádět ve školním prostředí.